16 Aralık 2012 Pazar

Taş Ocağı Açılacak Yer Var Açılamayacak Yer Var !

  Yazdan beri köyümüzde bir hareketlililk vardı.Hızlı tren projesine taş temin etmek için bölgemizde taş ocağı açılacağı duyumu almakla başlamıştı bu durum. Şimdi ise ulusal basında merakla takip edilen bir çevre felaketi boyutunda maalesef. Duydukarımız gerçekti.Biri köyün hemen 150 metre kadar üstünde kırk yıl kadar önce faaliyeti durdurulmuş taşocağının tekrar açılması olmak üzere Yanıkköy ve Maşukiye arasında dört adet ocak açılması mevzubahisti.
Yazın başlayan etkin protesto çalışmaları ile köy ile içiçe bir konumdaki eski ocağın açılması girişimini durdurduk.
Bölge olarak tahmin edersiniz ki hepten hatalı bir karardı burada taş ocakları açılması.Bölgemiz iç turizme hitab etmekte. Özellikle göl ve göle akan doğal güzellik oluşturan akarsular ile çevre illerden ,doğada vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihi olmakta.
Zamanında yanlış kararlar verilmiş ve dağ taş bir iki kişiyi zengin etmek için tahsis edilmiş.Öyle ki Çatalkaya Vadisi girişinde hala yasadışı faaliyetini sürdüren koca bir tepeyi yutmuş çirkin bir taşocağı bulunmakta.Bu çirkinliği engellemeleri gerekirken olanlara bakın...

    Çorak yerleşimi,doğası olmayan yerlerden alınması gereken taşlar, üzerinde, eski orman örtüsü bulunan, akan dereleri vahşi florası ile doğal bir zenginlik halindeki bölgemize reva görülmüş.
Dün Maşukiye Çatalkaya Vadisinde açılmaya çalışılan ocak için doğa severlerle biraraya geldik.Bölgenin güzelliğini gelen konuklara gösterdik.Daha önce gelmeyenler böyle doğa harikasını mahfedecek bir faaliyete nasıl izinler verildiğine şaştı kaldı.
Şimdi dünkü protestomuzun ve Çatalkaya Vadimizin görüntülerini paylaşmak istiyorum.Haklı değilmiyiz ....

4 yorum:

 1. Çok haklısınız hem de...

  YanıtlaSil
 2. çok guzel kareleriniz var !

  YanıtlaSil
 3. resimler harika doğa muhteşem ve yazınızda çok haklısınız !

  YanıtlaSil
 4. Gerçekten çok güzel bir yer ve yerden göğe haklısınız. Direnmeye devam edin. Dünya böyle bir yeri özel korumaya alır, biz de bitirmek için her şeyi yapıyoruz. Size başarılı ve çok şanslı bir yıl diliyorum.

  YanıtlaSil