29 Ağustos 2012 Çarşamba

Turizm Potansiyeli Varken Taşocağı Niye !

Köyümüz bu Pazar günü büyük bir protestoya sahne oldu.
Nedeni ise köyde on yıllar öncesinde kapatılan bir taş ocağının yeniden işletilmesi için izinlerin alınmış ve neredeyse köy halkının haberi ve izni olmadan çalışmalara başlanacak seviyeye gelinmiş olması.

 Köyde yerleşimden sadece 200 metre kadar yukarıda olan,hatta karşısında yeni yerleşimler, siteler bulunan,yeşille gömülmüş bir alanın kaldığı yerden katledilmeye çalışılmasına insanın aklı almıyor.
Vakti zamanında vizyonsuz yönetimler tarafından pekte çevre bilinci ülkeme kök salmadığı yıllardan bahsediyoruz bu şekil bir hata yapılış olabilir.Ama şimdi niye !
Özellikle Karadeniz ikliminin etkisi altında olan yeşili coşkunca,dereleri ve gölü ile turizmde yer edinmeye başlamış köyümüzde bu bilgi bomba etkisi yaptı.Köy halkı,muhtarları ve köyü koruma ve güzelleştirme derneğinin çabalarıyla tepkisini göstermeye başladı.
Bu tepkinin en yoğunlaşmış hali bu Pazar yaşandı. Birçok örgüt ve derneğin katkılarıyla köy meydanında bir protesto toplantısı, destekleyenlerin konuşmaları ve yürüyüş ile sonlanan ses getiren bir eylem gerçekleşmiş oldu.
Eylemin öncesinde ve sonrasında basın ilgisini esirgemedi.Ulusal basında da büyük manşetlerle eylemden bahsedildi. İşte Pazar günkü ''Taş Ocağına Hayır'' eyleminden görüntüler.2 yorum:

 1. Ah bu Taş ocakları.
  Cani gibiler.
  Trafiği, doğayı katletmelri, kamyon şöförleri, ağaçlarda ki tozlar..

  Elinize yüreğinize sağlık.

  Katılımcı anne Çiğdem

  YanıtlaSil
 2. Hep birden taarruza geçmiş durumdalar sanırım, her yerde madenler,taş ocakları tekrar açılıyor..

  Ormanlık alanların kabusu.. taş ocakları.

  YanıtlaSil